Фицо: „Навистина верувате дека има војна во Киев? Се шегувате?“

од Вести365.МК | М.Т.

Словачкиот премиер Роберт Фицо во вторникот инсистираше на тоа дека животот во главниот град на Украина е „сосема нормален“ и дека нема војна, еден ден пред неговата прва средба со украинскиот премиер и само неколку часа откако руските проектили паднаа врз Киев.

Фицо, кој ја презеде власта во октомври и го смени курсот на надворешната политика на Словачка за да ја прекине воената поддршка за Украина, зборуваше на брифинг за медиумите во источна Словачка. Тој во среда треба да се сретне со својот украински колега Денис Шмихал во западниот украински град Ужхород.

Новинарот го праша Фицо дали би било соодветно тој да отпатува во Киев за подобро да ја разбере војната на Украина со Русија, која се приближува на втората година од руската инвазија.

„Има конфликт што е локализиран“, одговори Фицо, прашувајќи: „Вие навистина верувате дека има војна во Киев? Се шегувате, ве молам, се надевам дека не сте сериозни. Одете таму и ќе видите нормален живот се случува во градот, сосема нормален живот“.

Тој додаде дека е попрактично да се сретнеме во Ужгород, кој, како што рече, го избрала украинската страна, откако Фицо прво сакал средба на заедничката граница на двете земји.

Фицо претходно даде изјави кои го отсликуваат неговиот проруски став.

Многу други странски лидери отпатуваа во Киев – со воз, поради заканата од воздушни напади – за да ја изразат својата поддршка за Украина.

Од почетокот на војната, во Киев се огласиле 967 воздушни сирени, вкупно 1.133 часа. Јавниот превоз беше суспендиран за време на ваквите немири, а метрото и другите подземни области служеа како засолништа.

Воздушните напади и немирите повторно го нарушија утринскиот мир во Киев во вторникот, а властите соопштија дека 20 лица, меѓу кои и едно 13-годишно момче, се ранети. Најмалку шест лица загинаа во напади врз други градови.

И додека Фицо ја суспендираше воената помош за Украина, тој им дозволи на словачките производители на оружје и муниција да продолжат со продажбата на Украина.

Тој рече дека воената помош само ја продолжува војната и дека мирот бара компромиси – и покрај украинските и западните ставови дека Украина ќе падне без западна воена поддршка.

Фицо рече дека Украина може да добие средства од ЕУ и условно го поддржа членството на Украина во ЕУ, но рече дека ќе го блокира обидот на земјата да се приклучи на НАТО алијансата.

Слични објави