Турција наскоро ќе го одобри влезот на Финска во НАТО

од Вести365.МК Ј.Р.

ТУРЦИЈА планира да го одобри влезот на Финска во НАТО во наредните денови. Анкара планира да повлече потег пред парламентарните и претседателските избори на 14 мај, изјавија двајца турски претставници за Ројтерс.

Тие наведуваат дека е „многу веројатно“ турскиот парламент да го ратификува членството на Финска во НАТО пред крајот на парламентарната војна, која е закажана за средината на април, односно еден месец пред изборите. Финскиот претседател Саули Ниинисто во петок ќе ја посети Турција за да разговара за ова прашање со претседателот Тајип Ердоган.

„На средбите во Истанбул ќе се разговара за билатералните односи, како и за барањето на Финска за членство во НАТО“, соопштија од кабинетот на турскиот претседател.

Шведска и Финска аплицираа за приклучување кон трансатлантскиот воен сојуз минатата година, откако руските сили ја нападнаа Украина. Сите 30 земји од НАТО мора да ги ратификуваат барањата, но Унгарија и Турција се уште не го сториле тоа.

Слични објави