Такер за Путин: Тоа е една од најглупавите работи што сум ги слушнал

од Вести365.МК | М.Т.

Такер Карлсон го исмејуваше оправдувањето на рускиот претседател Владимир Путин за инвазијата на Украина, тврдејќи дека „деназификацијата“ на земјата е една од најглупавите работи што некогаш ги слушнал, пишува Newsweek.

Зборувајќи со водителот Лекс Фридман на подкаст објавен во вторникот, Карлсон разговараше за неговото контроверзно интервју со Путин објавено претходно овој месец.

Поранешната ѕвезда на „Фокс њуз“ се соочи со бурни реакции за неговата средба со лидерот на Кремљ, а првпат Путин се согласи да седне на интервју за западни медиуми од почетокот на војната во Украина.

Интервјуто на Путин и Карлсон допре долга листа на теми, од долготрајна лекција од руската историја до размислувањата на Путин за следните претседателски избори во САД.

Карлсон, исто така, го опиша својот прв впечаток за Путин како некој што „изгледаше нервозен“, велејќи му на Фридман дека рускиот претседател „влегол во [интервјуто] како премногу подготвен студент“.

Фридман конкретно побарал мислење од Карлсон за оправдувањето на Путин за продолжување на војната во Украина, што делумно има за цел да се постигне „деназификација“ на земјата. Украинскиот претседател Володимир Зеленски, кој е Евреин, постојано ги отфрла тврдењата на Кремљ дека владата во Киев е отворено „пронацистичка“.

„Мислам дека тоа е една од најглупавите работи што сум ги слушнал“, му рекол Карлсон на Фридман. – Не разбрав што значи тоа.

Го мразам целиот тој разговор бидејќи не е реален, продолжи тој.

– Тоа е само ad hominem напад. Тоа е начин да се поврзе некого со злобен режим кој повеќе не постои.

Нацизмот, според речникот Мериам-Вебстер, го опишува збирот на доктрини на движењето на нацистичката партија предводена од Адолф Хитлер во Германија. Според Карлсон, нацизмот повеќе не постои бидејќи е неразделен од германската нација.

– “Многу сум антинацист“, му рекол тој на Фридман. Само велам дека во 2024 година нема нацистичко движење. Тоа е начин да се наречат луѓето зли.

„Њузвик“ се обрати до прес-службата на Кремљ преку е-пошта за коментар.

Путин се пожали и на разговорот со Карлсон, велејќи му на рускиот новинар Павел Александрович Зарубин дека се подготвил поранешниот ТВ водител да биде агресивен и да поставува таканаречени тешки прашања.

Рускиот лидер, исто така, експлицитно му се потсмеваше на Карлсон за време на интервјуто, шегувајќи се за фактот дека неговите обиди да се вработи во ЦИА беа постојано неуспешни.

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, претходно им изјави на новинарите дека Путин му го дал интервјуто на Карлсон затоа што има став кој се разликува од другите западни медиуми, заклучува Newsweek.

Слични објави