Српско оружје во украинската армија! Дали ќе заврши пријателството меѓу Вучиќ и Путин?

од Вести365.МК | С.З.

Oдносот меѓу српскиот претседател Александар Вучиќ и рускиот лидер Владимир Путин е во „деликатна ситуација“, објави „Јутарњи лист“. Весникот пишува дека е откриено дека украинската армија користи ракети произведени во Србија и дека ги добила од Србија. Руските медиуми објавија дека 3.500 ракети М-21 ГРАД од калибар 122 мм и биле испорачани на украинската армија од познатата српска фабрика за оружје „Крушик“ од Ваљево преку Турција и Словачка и оценија дека оваа вест е „вознемирувачка и разочарувачка“ доколку Србија како „братски „сојузник“ работи зад грб на Москва, спротивно на нејзините изјави за „неутралност во овој конфликт“.

Всушност, проблемот се состои во тоа што Србија „ја поддржува руската страна“ во војната во Украина и прогласува неутралност, а Москва ја смета за сојузник, па оваа информација не му се допадна на Владимир Путин, објави овој медиум. Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, ја изрази својата „најдлабока загриженост“ за, како што рече, „информациите за продажба на српско оружје на Украина“ и побара од Белград „официјално објаснување за фактот дека српското оружје било доставено во Украина“.

„Ова е многу сериозно прашање од гледна точка на руско-српските односи и потребно е да се потпреме на фактите“, рече Захарова и го предупреди Белград дека „Москва ќе извлече поуки и заклучоци од овој случај“, пишува Јутарњи лист.

Марија Захарова, според московски Ведомости, изјавила дека „Кремљ многу внимателно ја следи оваа приказна“, но се чини дека Москва не е сигурна во демантите на српската страна.

Српскиот министер за одбрана Милош Вучевиќ, еден од најблиските соработници на Вучиќ, изјави дека Србија не и продава оружје на Украина, туку дека можеби таму пристигнале од „препродавачи“.

„Дали приватните компании купуваат на трети пазари и продаваат на компании во други земји не е прашање за Србија. Тоа може да биде од разузнавачки интерес за нас“, рече Вучевиќ.

Министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ изјави дека „Србија не и продава оружје на Украина“ и рече дека од почетокот на војната Србија не и дала оружје на „ниту една од страните во конфликтот“.

„Тврдам дека Србија не извезувала оружје во Украина бидејќи моето министерство издава извозни дозволи. „Не извезуваме воена опрема во ниту една земја за која веруваме дека би била проблематична и спорна на кој било начин“, рече Дачиќ.

Слични објави