Снег и ветер од 150 км на час направија хаос, Далмација отсечена од Хрватска

од Вести365.МК | М.Т.

Далмација е засегната од силни врнежи на снег и силен ветер, кои предизвикаа целосен колапс на сообраќајот, особено на патиштата кон Лика и Горски Котар. Заглавени се голем број возила и многу луѓе се уште не можат да продолжат со своето патување. За да се помогне на заглавените возачи, прифатни центри беа отворени во Грачац, Госпиќ, Обровац и Книн, а спасувачите од Хрватската горска служба работат за да ги извлечат заглавените возила.

Неколку возила, вклучувајќи автобус со албански регистрациони таблици, занемарија забраната и влегоа на затворениот дел од автопатот А1 кај тунелот Свети Рок, и поради тоа се заглавени во снегот. Тргнувајќи од тоа, екипите работат да ги извлечат возилата, а еден човек загина, а другите патници беа повредени во незгодата.

Силниот ветер со брзина од околу 150 километри на час, заедно со снегот, предизвикуваат ефект на вистинска снежна бура и ризик за безбедноста на возачите. Во целата земја е вклучен црвен метео аларм. Во внатрешноста на земјава се уште паѓа снег, особено во Горски Котар и Лика, додека долж Јадранот се очекува врнежи од дожд. Во метеоролошката станица во Госпиќ беа измерени 70 сантиметри снег, а се најавуваат повеќе врнежи во текот на денот.Regenerate response

Слични објави