Скопската градоначалничка во Скопје освои само 1.571 глас

од Вести365.МК | М.Т.

Градоначалничката на Град Скопје и претседателска на партијата Нова Алтернатива, Данела Арсовска, на вчерашните парламентарни избори освои вкупно 3.438 гласови и не освои пратенички мандат.

Според податоците на ДИК, од обработени 97,32% од избирачките места, како носител на изборната листа во ИЕ1, во која спаѓа и Скопје, Арсовска освои само 1.571 глас.

Нејзината партија во ИЕ2 освои 1.109 гласови, а во третата и во четвртата изборна единица Нова Алтернатива имаше 410, односно 348 гласови.

За споредба, на локалните избори во 2021 година, кога Арсовска која тогаш беше поддржана од ВМРО-ДПМНЕ го победи Петре Шилегов во трката за скопски градоначалник, па во првиот круг освои 86.698, а во вториот 118.749 гласови.

Слични објави