Сијарто откри: Унгарија и Украина ќе потпишат

од Вести365.МК | М.Т.

Унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто денеска изјави дека очекува Унгарија и Украина во понеделник да потпишат договор за граничен сообраќај, што ќе го отвори патот за отворање на нов граничен премин меѓу двете земји.

„Денес се состанавме во Будимпешта, Киев, Брисел и Унгарија, дури и виртуелно, за да продолжиме да работиме заедно. Унгарско-украинскиот договор за граничниот сообраќај конечно ќе биде потпишан во понеделник, што е добра основа за понатамошен напредок“, напиша Сијарто на Фејсбук.

Тој потсети дека на состанокот во Ужхород на почетокот на годинава беше донесена одлука за формирање работна група „со цел да се најде начин да се вратат сите права на унгарската заедница кои и беа одземени од 2015 година“.

Унгарскиот министер рече дека на состанокот со неговиот украински колега Дмитро Кулеб и началникот на кабинетот на претседателот на Украина Андриј Јермак во Ужхород во јануари, бил изготвен список на очекувања од 11 точки, кои ги претставуваат неопходните чекори за „обновување на правата на унгарските етнички заедници поврзани со зачувувањето на нивниот идентитет и употребата на нивниот мајчин јазик.

„Договорот за граничен сообраќај за проширување на капацитетот на постоечките премини и отворање нов ќе биде добра основа за доверба за тој процес“, додаде Сијарто.

Слични објави