Села: Алијанса не ги прави печатот, туку сите што сме тука сме некаков вид печат

од Вести365.МК | М.Т.

Новиот лидер на Алијанса за Албанците, Зијадин Села ја поздрави одлуката на Тетовскиот суд, со што му ги додели печатите на партијата и го назначи за легитимен претседател. Според него, веќе е јасно за сите дека АА е спремна за избори и дека ќе оствари добри резултати.

-Ја користам приликава за да испратам апел до дел од членовите на АА кои имале дилеми. Добредојдени се во нивниот дом за заедно да продолжиме партијата да биде уште посилна и после изборите, рече Села на прес-конференција во седиштето на Алијанса за Албанците.

Села истакна и дека не се работи за спор меѓу него и претходниот претседател на АА, Арбен Таравари, туку за одлука на Конгресот на партијата.

-Негово право е да ја обжали одлуката. Такво право има секој делегат и член на партијата. Веќе по изјавите што доаѓааат од нивна страна тоа е дел од хајката против АА. Партијата е една од најважните поголеми партии во земјава, кажа претседателот на АА.

-АА не ги прави печатот, туку сите што сме тука сме печат. Сме дале придонес за партијата да биде тоа што е денес, додаде Села.

Слични објави