Руски ракети уништија куќи

од Вести365.МК Ј.Р.

РУСКИ ракети рано утринава погодија градови низ Украина, вклучувајќи го главниот град Киев, пристаништето на Црното Море Одеса и вториот по големина град Харков, додека украинските сили продолжуваат да одбиваат жестоки руски напади врз опколениот град Бахмут. Ракетите погодија голем број цели, вклучително и градови кои се протегаат од Житомир, Виница и Ривне на запад до Днепро и Полтава во централна Украина, изјавија официјални лица. Засега нема извештаи за жртви.

Градоначалникот на Киев Виталиј Кличко изјави дека експлозиите се регистрирани во југозападниот дел на градот и дека спасувачките служби се на терен. Некои од жителите пријавија прекин на електричната енергија.

Гувернерот на регионот Одеса, Максим Марченко, на Телеграм изјави дека масовен ракетен напад погодил енергетски објект во пристанишниот град, при што е исклучена електричната енергија. Зафатени беа и станбени области. Гувернерот на регионот Харков, Олех Синехубов, рече дека градот и регионот биле погодени од 15 напади, а целите вклучуваат инфраструктура. Други штрајкови беа пријавени во централниот град Днепро и регионите низ целата земја.

Најмалку шест мртви
Според првичните информации, во нападот загинале најмалку шест лица. Едно лице загина во реонот на Днепар, соопшти нејзиниот гувернер Серхиј Лисак.

Пет лица загинаа во ракетен напад врз Лавов, соопштија локалните власти.

Воздушната тревога траеше четири часа. Според надлежните, проектилот паднал врз станбена населба и избувнал пожар кој до утрото бил изгаснат.

„Засега знаеме за четири загинати лица. Тоа се возрасни, двајца мажи и две жени. Тие биле дома кога паднала ракетата“, соопштија локалните власти. Не е исклучено под урнатините да има повеќе мртви. Уништени се три станбени згради.

Малку подоцна објавија дека под урнатините е пронајдено тело на уште еден маж.

Слични објави