Путин по средбата со Џипинг: Кинескиот предлог е добра основа за решение, но Западот и Киев не се подготвени

од Вести365.МК | Е.Д.

Рускиот претседател Владимир Путин вчера по разговорите со кинескиот лидер Си Џинпинг изјави дека кинеските предлози можат да послужат како основа за мирно решение во Украина, но дека Западот и Киев се уште не се подготвени.

Во заедничката изјава по државната посета на Си на Москва, двајцата лидери предупредија да не се преземаат какви било чекори кои би можеле да го турнат украинскиот конфликт во „неконтролирана фаза“, додавајќи дека не може да има победници во нуклеарна војна.

Путин ги обвини западните сили дека се борат „до последниот Украинец“, додека Си го повтори неутралниот став на Кина кон Украина и повика на дијалог.

„Сметаме дека многу од одредбите на мировниот план претставен од Кина се во согласност со руските пристапи и дека тие можат да се земат како основа за мирно решение кога ќе бидат подготвени за тоа на Запад и во Киев. Сепак, засега не гледаме таква подготвеност од нивна страна“, рече Путин.

Русија и Кина во заедничката декларација наведоа дека нивните билатерални односи достигнале највисоко ниво, но дека не се насочени против која било друга земја.

Предлогот на Кина – документ од 12 точки кој повикува на деескалација и прекин на огнот во Украина – не содржи детали за тоа како да се стави крај на војната.

Властите во Киев го поддржаа дипломатскиот ангажман на Кина, но велат дека Русија мора да ги повлече своите трупи од Украина и да ја нагласи важноста на територијалниот интегритет на Украина.

САД го отфрлија предлогот на Кина бидејќи одбиваат да ја осудат руската инвазија и тврдат дека сегашниот прекин на огнот ќе ги зацементира руските територијални придобивки и ќе и даде на војската на Путин повеќе време да се регрупира.

Надворешнополитичките аналитичари оценија дека Путин сигурно ќе побара силна поддршка од Си во однос на Украина, но изразија сомневање дека неговата посета ќе резултира со каква било воена поддршка.

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг вчера ја предупреди Кина да не испраќа смртоносно оружје во Русија.

„Не видовме никаков доказ дека Кина и доставува смртоносно оружје на Русија, но видовме некои знаци дека ова е барање од Русија и дека ова е прашање што го разгледуваат кинеските власти во Пекинг“, изјави Столтенберг за новинарите. во Брисел.

„Кина не треба да и дава смртоносна помош на Русија, тоа би било поддршка за нелегална војна.

Слични објави