Претседателот на Литванија: „Денеска ја плаќаме цената што не ја научивме лекцијата од Втората светска војна“

од Вести365.МК Ј.Р.

Наузеда, поранешен банкар кој е претседател на Литванија од 2019 година, зборуваше пред европратениците за Балтичкиот пат, мирен политички протест на 23 август 1989 година, во кој околу два милиони луѓе од Естонија, Литванија и Летонија се здружија во 650 – километарски синџир, протестирајќи против советската диктатура.

„Мораме повторно да застанеме, рака под рака како во советско време, и да покажеме храброст без граници“, рече Наузеда.

Тој смета дека „болната историја“ не треба да се игнорира бидејќи чувањето на сеќавањето на темните времиња ги прави сегашните општества посилни и поотпорни.

„Мораме да го запреме рускиот циклус на лаги“, рече тој, повикувајќи на посилни санкции кон Русија, формирање на руски суд за воени злосторства и употреба на замрзнати руски средства за изградба на Украина.

Литванија, земја со околу 2,8 милиони жители, има историско искуство во борбата против рускиот империјализам, а потоа и советската диктатура. Империјална Русија го задуши литванскиот идентитет, а за време на СССР, стотици илјади нејзини жители избегаа во странство.

Затоа, не е чудно што оваа мала земја, сосед на руската ексклава Калининград и Белорусија, непропорционално ја поддржува Украина во борбата против руската инвазија, во споредба со нејзината големина.

Литванија прими околу 74 илјади украински бегалци, а земјата и нејзините жители досега и помогнаа на Украина со околу 800 милиони евра воена и друга помош. Меѓу другото, Литванците собрале средства за турскиот воен дрон Бајрактар, но турскиот производител потоа им го донирал бесплатно.

Минатиот месец Литванците собраа 14 милиони евра за да купат 14 радари за воздушен надзор од Украина.

„Во овие клучни моменти, мораме да направиме се што можеме за да ја обезбедиме нашата поддршка за украинскиот народ“, рече тогаш Наузеда, на митингот на последниот ден од кампањата, што се совпадна со годишнината од почетокот на руската агресија против Украина.

Литванија, исто така, беше првата членка на ЕУ која го запре увозот на руски гас. Во вторникот во Стразбур, литванскиот претседател изјави дека неговата земја дала 1,5 отсто од БДП за помош на Украина, нагласувајќи дека помошта ќе продолжи.

Слични објави