Прво земјотреси, а сега ПОПЛАВИ – Водената стихија однесе најмалку десет животи (ВИДЕО)

од Вести365.МК Ј.Р.

Најмалку десет лица загинаа во поројните поплави во провинциите Шанлиурфи и Адијаман во југоисточна Турција, објави денеска новинската агенција Анадолу.

Провинциите, каде живеат 2,7 милиони луѓе, беа погодени минатиот месец од катастрофален земјотрес во кој загинаа 48.000 луѓе, а милиони се раселени низ Турција.

https://twitter.com/LoveWorld_Peopl/status/1635920494829490176?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1635920494829490176%7Ctwgr%5E67e669567096efbdcf05b52334d14966eaf5bc34%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.index.hr%2Fvijesti%2Fclanak%2Fnakon-potresa-jugoistok-turske-pogodile-velike-poplave-pogledajte-snimke%2F2446772.aspx

Оттогаш, илјадници луѓе живеат во шатори и контејнери кои беа делумно поплавени.

Пороите однесоа автомобили и шут, ги поплавија подрумите на куќите и зградите и ги претворија патиштата во реки, како што може да се види од видеата објавени на социјалните мрежи.

https://twitter.com/realzaidzayn/status/1636003372951298048?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1636003372951298048%7Ctwgr%5E67e669567096efbdcf05b52334d14966eaf5bc34%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.index.hr%2Fvijesti%2Fclanak%2Fnakon-potresa-jugoistok-turske-pogodile-velike-poplave-pogledajte-snimke%2F2446772.aspx

Спасувачите со чамци и нуркачи се обидуваат да стигнат до жртвите, соопшти агенцијата за вонредни состојби АФАД.

Во последните 24 часа наврнале повеќе од 100 милиметри дожд на метар квадратен.

Слични објави