По терористичкиот напад во Москва, најмалку 16 илјади луѓе се пријавиле за служење војска

од Вести365.МК Ј.Р.

Значително е зголемен бројот на лица кои се придружуваат на руската војска по минатомесечниот терористички напад во Москва.

Според денешното соопштение на руското Министерство за одбрана, од почетокот на годината повеќе од 100 илјади луѓе потпишале договори со руската војска, а само во последните 10 дена тоа го сториле најмалку 16 илјади лица.

„На интервјуата минатата недела во канцелариите за селекција во руските градови, мнозинството кандидати како главен мотив ја наведоа желбата да се одмаздат за загинатите во трагедијата на 22 март 2024 година во Московската област“, објави Министерството.

Најмалку 144 лица загинаа во масовното пукање и пожарот во концертната сала Крокус Сити Хол. Одговорноста за нападот ја презеде терористичката група „Исламска држава“.

Но, Русија, без да понуди докази, рече дека напаѓачите биле поврзани со Украина. Ова постојано е демантирано од Киев, а САД го отфрлија како „бесмислица“.

Русија се потпира на постојан прилив на регрути во своите вооружени сили поради војната во Украина, која сега е во трета година.

Рускиот претседател Владимир Путин нареди мобилизација на 300.000 луѓе во септември 2022 година, но рече дека нема потреба од друга задолжителна мобилизација бидејќи многу од оние што се приклучуваат се доброволци.

Слични објави