Почина Џејкоб Ротшилд

од Вести365.МК | М.Т.

Познатиот британски банкар и финансиер Лорд Џејкоб Ротшилд почина на 87-годишна возраст.

Веста ја соопшти семејството Ротшилд.

„Нашиот татко Џејкоб беше присутен во животите на многу луѓе, исклучително остварен финансиер, шампион на уметноста и културата, посветен јавен службеник, страстен покровител на добротворните акции во Израел и еврејската култура, заштитник на животната средина и сакан пријател, татко и прадедо“, се вели во соопштението на семејството Ротшилд.

Како што се додава, тој ќе биде погребан по еврејски обичаи, а погребот ќе биде во кругот на семејството.

Беше најавено и дека подоцна ќе му биде подигнат споменик.

Ротшилд ја започнал својата кариера во семејната банка, NM Rothschild & Sons, во 1963 година, пред да продолжи да ја основа тогашната J Rothschild Assurance Group.

Тој, исто така, го основал Windmill Hill Asset Management за да управува со филантропското портфолио на семејството.

За време на неговата кариера, тој исто така имал улоги како заменик-претседател во тогашната телевизија БСКЈБ и исто така бил претседател на доверители во Националната галерија.

Роден е во Беркшир, лордот Ротшилд се школувал на колеџот Итон, а потоа продолжил да студира историја на колеџот Крист Черч, Универзитетот Оксфорд.

Тој бил претседател на RIT Capital Partners – еден од најголемите инвестициски фондови котирани на Лондонската берза – до 2019 година, но исто така имаше улоги како заменик-претседател на тогашната телевизија BSkyB, директор на RHJ International, сега позната како BHF Kleinwort Benson Group и бил член на советот за Војводството Корнвол за тогашниот принц од Велс.

Како познат покровител на уметноста, тој исто така седеше за бројни портрети, вклучително и од Лусијан Фројд и Дејвид Хокни.

Тој, исто така, го основаше Windmill Hill Asset Management за да управува со филантропското портфолио на семејството и беше претседател на управителите на добротворната организација на Фондацијата Ротшилд.

Една од неговите најголеми филантропски обврски беше на Waddesdon Manor и имотот Waddesdon во Бакингемшир, откако го презеде управувањето во име на National Trust од неговата роднина Дороти де Ротшилд во 1988 година.

Слични објави