Поевтинуваат дизелот и моторниот бензин од 95 октани

од Вести365.МК Ј.Р.

ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОДИЗЕЛ(Д-Е V) од ноќеска на полноќ поевтинуваат за два денари за литар, а цената на другите горива останува иста, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ). Со одлуката се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,9 отсто.

Новата малопродажна цена на ЕУРОСУПЕР БС – 95 ќе изнесува 81,5, а на ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) 75,5 денари за литар. ЕУРОСУПЕР БС – 98 и понатаму ќе се продава за 85,5, а Екстра лесното масло за горење (ЕЛ-1) за 76,5 денари за литар.

Со одлуката на РКЕ за 1,888 денари за килограм се намалува и малопродажната цена на Мазутот М-1 НС кој од полноќ ќе чини 39,779 денари.

Од РКЕ посочуваат дека референтните цени на нафтените деривати на светскиот пазар во споредба со претходната пресметка бележат намалување кај бензините во просек за 3,248 отсто, кај дизелот за 3,956, кај екстра лесното масло за 3,804 и кај мазутот за 5,692 отсто. Курсот на денарот во однос на доларот во споредба со претходната пресметка е понизок за 0,202% отсто.вј/са/

Слични објави