Осум работи кои што секоја мајка мора да ги има во својот автомобил

од Вести365.МК Ј.Р.

Боички, играчки, резервни пелени – сето тоа се ситници кои можеби одеднаш ќе ви бидат потребни во некои ситуации, а не сте се сетиле да ги ставите во чантата. Можеби резервните во автомобилот ќе ве спасат? Само за да покриете сè што ви треба, проверете ја листата на предмети кои што ти предлагаат на  iMom.

 1. Резервна торба
  Станува збор за торба која ви овозможува да одите каде сакате, спремна за сите предизвици и можни ситуации. На пример, отидовте во парк со вашето дете, но пријател само ви се јави и предложи децата да си играат во неговиот двор? Нема проблем, веднаш сте спремни за патување бидејќи во автомобилот имате торба со потребните работи. Тоа е торба што ќе ја оставите таму и повремено ќе ја надополнувате, а дефинитивно треба да содржи ужинка што не се расипува, пелени или долна облека, марамчиња и дополнителна облека. Како што расте детето, можете да додавате работи што ви требаат повеќе според возраста.
 2. Залихи за незгодни ситуации
  Знаете дека со децата постојано се случуваат незгодни ситуации, па затоа не е на одметда подготвите неколку пелени, различни видови долна облека, марамчиња и хартиени бришачи. Чувајте го вашиот резервен сет одвоена од вашата чанта бидејќи можеби ќе треба да го менувате почесто од содржината на вашата чанта.
 3. Храна и вода
  На враќање од градинка или игралиште, можеби ќе заглавите во сообраќаен метеж. Ако вашата малечко е гладно и жедно, искуството може да биде слично на кошмар. За да го избегнете тоа, погрижете се секогаш да имате залиха од грицки или овошна каша во автомобилот, кои можете да ги искористите за да го задоволите гладот ​​доколку е потребно, како и неколку шишиња вода за да ја задоволите жедта. Се препорачува да ги чувате сите овие во преградата, подалеку од видното поле, бидејќи сакате да се користат само во итни ситуации, а не секогаш кога возите.
 4. Дополнителна цуцла
  Отидовте на шопинг и омилената цуцла на вашето дете падна на подот? Нема проблем, имате резервна цуцла во колата, нели?
 5. Сликовници
  Ако сте еден од оние родители кои не сакаат да им нудат екрани на малите деца, времето поминато на чекање во сообраќајот или на семафорите може да се скрати со прелистување сликовници. Во практичните контејнери на задното седиште понудете им неколку омилени сликовници кои ќе можат да ги прелистуваат само во автомобилот.ж
 6. Ќебе за пикник
  Ако сте меѓу оние кои сакаат да живеат поспонтано со вашите малечки, складирајте ќебе за пикник во багажникот. Ова ќе ви овозможи да уживате во набљудувањето птици или да ловите инсекти во паркот секогаш кога ќе посакате.
 7. Дополнителна јакна или крема за сончање
  Добро би било во возилото да чувате предмети кои ќе ве спасат од нагли временски промени. На пример, тој пикник во паркот сериозно ќе го расипе студениот ветер или пресилното сонце, затоа задолжително додајте во багажникот елек или јакна, чадор, крема за сончање или пар чизми за скокање во калливи локви.
 8. Вреќички
  Вреќичка против силен мирис не е погодна само за чување искористени пелени, туку и за друг вид на неред што малите деца можат да ги направат. На пример, ако имате дете на кое ќе му се слоши додека возите, вреќичката во џебот на наслонот на седиштето ќе ве спаси од чистење на седиштата и непријатниот мирис од повраќање што може да остане во автомобилот со недели.

Слични објави