НЕВИДЛИВ ТЕНК – Нова генерација на борбено возило ФОТО/ВИДЕО

од Вести365.МК Ј.Р.

Војната во Украина го „турна“ развојот на копнени борбени возила, а Јужна Кореја претстави нов главен борбен тенк од следната генерација.

Се следат успесите и неуспесите на бојното поле, кои служат за откривање на нови концепти насочени кон подобрување на борбените способности и ефикасност на денешните борбени возила или за создавање на сосема нови. Таков е случајот со новиот јужнокорејски стелт тенк.

Во регионална смисла, Јужна Кореја мора да биде подготвена во секој момент да се соочи со Северна Кореја. Сеул веќе започна со постепено укинување на застарените копнени системи.

Тенковите од руско производство од серијата „М“ и тенковите од серијата „Т“ кои се во употреба 40 години, сега се заменуваат со тенковите К2 Црн Пантер.

К2, кој важи за најмодерниот и борбено подготвен тенк во светот, но иако е напреден наскоро може да биде заборавен.

Hyundai Rotem развива нов тенк
Компанијата го претстави концептот на тенк од следната генерација, кој треба да биде пуштен во практична употреба во 2030 година.

Тенкот од следната генерација, кој има стелт дизајн кој не може да го открие непријателот, е опремен со топ од 130 мм со мазна дупка и има зголемена моќ на напад.

Радиусот на дејствување беше продолжен со користење на повеќенаменски беспилотни летала и проектили, а бројот на членовите на екипажот беше намален со користење на беспилотна купола.

Тој е дизајниран да овозможи автономно возење и далечинско управување со технологијата на 4-та индустриска револуција. Едно лице може да извидува и да ги нападне непријателските сили додека далечински управува со тенк без екипаж. Опремен е и со опрема за неутрализирање на импровизирани експлозивни направи поставени од непријателот на патиштата.

Мобилноста се зголемува со уред за електрификација базиран на водород и уред за активна суспензија, а на страните на резервоарот се додава реактивен оклоп за да се подобри заштитата.

Слични објави