На Маск му е жал

од Вести365.МК Ј.Р.

Извршниот директор на Твитер, Илон Маск, се извини за начинот на кој комуницирал со вработен кој се обидувал да открие дали е отпуштен.

Извинувањето дојде откако вработениот Хали Торлифсон му порача на Маск на Твитер во која изјави: „Вашиот шеф на HR не може да потврди дали сум вработен или не“, на што Маск одговори: „Каква работа работеше?

По низата прашања и одговори кои ги разменија, Торлаифсон рече дека добил е-пошта со која се потврдува дека е отпуштен.

Маск го опиша вработениот како „најлош“ во објава на Твитер, но подоцна ја избриша објавата. По неколку часа тој испрати извинување.

„Би сакал да му се извинам на Хали за моето погрешно разбирање на неговата ситуација. Ова се заснова на работи што ми кажаа дека се невистинити или, во некои случаи, вистинити, но незначителни. Тој размислува да остане во Твитер“, напиша тој. шеф на Твитер.

Торлајфсон ја продаде својата креативна агенција Уено на Твитер во 2021 година, за необјавена сума.

Се шпекулира дека Твитер ќе мора да му плати значителна сума по неговото заминување од компанијата.

Тој има мускулна дистрофија и водеше кампања во Исланд за подобар пристап до инвалидска количка.

Тој во понеделникот за Би-Би-Си изјави дека не може да добие одговор од HR на Твитер за тоа дали е отпуштен.

„Мојата теорија е дека тие направија грешка и сега бараат сè што ќе најдат за да го прикажат ова како оправдано отпуштање за да избегнат исполнување на нивните договорни обврски“, рече тој.

Според локалните медиуми, кога ја продал својата компанија на Твитер, Исланѓанецот намерно го структурирал договорот за да плати висока даночна стапка на исландската влада.

Минатата година четири медиуми го прогласија за личност на годината во Исланд.

Поранешните колеги набрзо му дадоа поддршка на Торлајфсон, посочувајќи дека не разбираат зошто му се заканува отказ, пренесе Би-Би-Си.

Слични објави