Маск изгуби 55 милијарди долари, а Tesla има катастрофални резултати

од Вести365.МК | М.Т.

Во 2024 година не му оди најдобро на Елон Маск. Се чини дека тој добива удар по удар – од судска одлука што му зеде 55 милијарди долари до остар пад на продажбата на Tesla во првиот квартал

Испораките на Tesla во првиот квартал паднаа за 20 отсто во однос на претходниот квартал и повеќе од осум отсто во однос на истиот период минатата година, што е првиот пад на продажбата во однос на годината од 2020 година.

Во соопштението за печатот, компанијата го обвини падот на испораките на производствената рампа за освежениот Model 3, како и подметнат пожар во фабриката во Берлин и проблемите со синџирот на снабдување предизвикани од конфликтот на Блискиот Исток.

Акциите на Tesla паднаа за повеќе од пет отсто во вторникот, откако минатата година паднаа за речиси 30 отсто.

Ден Ајвс, технолошки аналитичар на Ведбуш, рече дека првиот квартал на Tesla бил „неублажена катастрофа“ и „кошмар“ за Маск. Компанијата се соочува со зголемена конкуренција на кинескиот пазар на електрични возила, а BYD е нејзин најголем конкурент. Но, може да се соочи со уште „помрачни денови“ доколку Маск не успее да ја промени ситуацијата и да ја врати довербата на инвеститорите, смета Ајвс.

Во САД, компанијата на Маск се соочува со намален интерес на потрошувачите, бидејќи тие изгледаат сè полути од неговите лудории.

Неодамнешното пазарно истражување на Caliber покажа дека бројот на луѓе кои би размислиле да купат Tesla паднал на 31 отсто во февруари – од највисокото ниво од 70 отсто во ноември 2021 година.

„Прашањата околу Твитер и личните ставови на Елон за политиката и другите работи во светот навистина одвратија многу потенцијални купувачи“, изјави за CNBC Колин Раш, берзански аналитичар во Опенхајмер. „Луѓето кои купиле електрични возила главно поради климатските промени се откажуваат од купување на Tesla“.

Но, Маск тврди дека Tesla е „помеѓу два големи бранови на раст“. Но, не е јасно кога компанијата ќе излезе од кризата.

Сепак, милијардерот се соочи со проблеми на неколку фронтови. Од почетокот на годината, неговото богатство, кое главно се заснова на неговиот имот во Tesla, падна за 40,5 милијарди долари или 17,7 отсто, според индексот на милијардери на Блумберг.

Засега, се чини дека купувањето на Твитер од Маск не оди според планот. X ги одвраќа огласувачите и се соочува со тужби од десетици милиони долари од вработените што ги отпушти кога го преполови бројот на луѓе на социјалната мрежа.

Во меѓувреме, правните експерти велат дека тужбата на Маск против OpenAI и нејзиниот извршен директор Сем Алтман е веројатно изгубена битка и можеби нема ни да оди на судење.

Иако ова секако беше тешка година за милијардерот, имаше некои светли точки.

Пред сè, SpaceX успешно го испрати Starship во вселената минатиот месец за време на неговото трето пробно лансирање.

Стартапот на Маск со интерфејс за мозок-компјутер, Neuralink, исто така направи голем чекор напред. Откако со години ветуваше дека Neuralink наскоро ќе започне со испитувања на луѓе, компанијата го откри својот прв пациент. Neuralink покажа дека неговиот уред може да му дозволи на пациентот да објавува на социјалните мрежи, да прелистува страници на компјутер и да игра видео игри користејќи го само умот.

Слични објави