Макрон: Потребна е воена економија за да може Украина да биде снабдена со оружје за да се одбие руската инвазија

од Вести365.МК | М.Т.

Францускиот претседател Емануел Макрон ја повика француската одбранбена индустрија трајно да го зголеми производството на оружје, во екот на војната во Украина, пренесува dpa.

– Мораме трајно да се подготвиме за геополитичка и геостратешка промена во која одбранбената индустрија ќе игра се поголема улога – рече Макрон за време на поставувањето на камен-темелникот на новата фабрика за експлозивен прашок Еуренко во југозападниот град Бержерак.

Тој додаде дека е потребна воена економија за да може Украина да биде снабдена со оружје за да се одбие руската инвазија, „како и за нашата одбрана“, и дека „оваа динамика започна во Европа и светот“.

– И оваа економија ни користи – рече Макрон и како пример го наведе производството на хаубици испорачани во Украина, кое е тројно зголемено, што „го поттикнува и извозот на оружје“.

Европа не може да се откаже од Украина, се работи и за сопствената безбедност, нагласи Макрон.

„Ние Европејците мора да направиме повеќе и побрзо ако САД не се таму, ние Европејците мора да се мобилизираме и да најдеме ново финансиско решение“, рече францускиот претседател. „Ние тесно соработуваме со Германците на тоа поле“.

Слични објави