„Косово не го даваме“ – протести во Белград

од Вести365.МК | С.З.

На платото пред црквата Свети Сава во Белград се собра голем број членови и симпатизери на десничарски опозициски партии и движења, како што известува репортерката на N1. Собирот е организиран од Двери, Нова ДСС и Заветници под насловот „Србија памети, брани, не дава“. Лидерите на Двери, Нова ДСС и Заветници – Бошко Обрадовиќ, Милош Јовановиќ и Милица Ѓурѓевиќ Стаменковски – присуствуваат на собирот.

Ѓурѓевиќ Стаменковски истакнала дека полицијата спречила голем број луѓе да дојдат на собирот од југот и северот на државата.

Собраните бараат отфрлање на европскиот план за нормализација на односите меѓу Белград и Приштина, оставка на Вучиќ и распишување на избори. На транспарентите може да се видат пораки како „Косово е срцето на Србија“, „Не за капитулацијата“ и „Не даваме свети места“, а и да се слушнат и навредливи скандирања против Александар Вучиќ.

Слични објави