Кирби од Вашингтон: Сакаме стратешка конкуренција со Кина, не конфликт

од Вести365.МК | С.З.

Портпаролот на Белата куќа за национална безбедност, Џон Кирби, изјави денеска дека Белата куќа не сака промена во односите меѓу САД и Кина, вклучувајќи го и прашањето за Тајван. Оваа изјава беше одговор на предупредувањето на шефот на кинеската дипломатија, Чин Ганг до Вашингтон да не ризикува конфликт со Кина.

Кирби истакна дека САД не бара конфликт со Кина, туку стратегијата на САД е да се натпреварува и да победува. Со оваа изјава, Кирби цели да ги задржи односите меѓу САД и Кина на истото ниво.

Претходно Чин изјави дека политиката на Вашингтон кон Кина е нерационална и несмислена и ако САД продолжат со неа, тоа може да доведе до конфликт и конфронтација. Чин се закани и посочи дека тоа е кокање каде влогот е во основните интереси на двете нации, па дури и иднината на човештвото.

Кирби нагласува дека САД не сака конфликт, туку стреми кон стратегиска конкуренција, додека Чин се заканува со можен конфликт ако Вашингтон продолжи со нерационалната политика кон Кина, пренесоа британските медиуми.

Слични објави