И принцезите одат во војска – Принцезата Леонор од Шпанија ќе биде воен командант

од Вести365.МК Ј.Р.

Принцезата Леонор, наследничка на шпанскиот трон и иден командант на армијата, во септември ќе ја започне својата тригодишна воена обука, соопшти шпанската влада.

Ќерката на кралот на Шпанија, Фелипе VI и кралицата Летиција, ќе наполни 18 години во октомври, а кралското семејство одлучи дека таа „треба да помине воена обука, како нејзиното кралско височество и како што е вообичаено во другите парламентарни монархии“, рече министерот за одбрана.Маргарита Роблес.

Исто така, Маргарита нагласи дека обуката ќе започне во септември, кога идната шефица на државата ќе заврши средно образование.

Планирано е образование на Генералната воена академија во Сарагоса, во морнарицата и во воздухопловните сили.

Слични објави