Земјата која извезува оружје во вредност од милијарди долари, но одбива да го испрати во Украина

од Вести365.МК Ј.Р.

Една година откако Русија ја нападна Украина, на глобално ниво се интензивираа активностите за производство на поголем број проектили, тенкови, артилериски гранати и друга муниција. Малку земји презедоа чекори за зголемување на производството толку брзо како Јужна Кореја. Минатата година, јужнокорејскиот извоз на оружје се зголеми за 140 отсто на рекордни 17,3 милијарди долари. Оваа бројка вклучува продажба на тенкови, хаубици, борбени авиони и повеќецевни ракетни фрлачи на Полска, еден од најблиските сојузници на Украина, во вредност од 12,4 милијарди долари.

Меѓутоа, додека Јужна Кореја ја проширува продажбата на оружје на глобално ниво, таа одби да испрати  оружје како помош за самата Украина. Земјата се фокусираше на пополнување на светската празнина во ревооружувањето, но се спротивставува на каква било директна улога во вооружувањето на Украина, наметнувајќи строги правила за контрола на извозот на целата нејзина продажба, пишува Њујорк Тајмс.

Претпазливоста на Јужна Кореја делумно произлегува од нејзината неподготвеност отворено да се спротивстави на Москва, од која се надева дека на соработка во воведувањето нови санкции против се повоинствената Северна Кореја. Земјите низ Латинска Америка, Израел и други, исто така, одбија да испратат оружје директно во Украина, но малкумина можат да се пофалат со таков бум на одбранбената индустрија поради руската инвазија како Јужна Кореја. И покрај повиците од Киев и НАТО да испрати оружје во Украина, Сеул продолжи да оди по јаже, балансирајќи го својот силен сојуз со Вашингтон против сопствените национални и економски интереси.

За разлика од американските сојузници во Европа, кои го намалија нивниот воен капацитет и производствен капацитет на оружје на крајот на Студената војна, Јужна Кореја одржува силен синџир на снабдување со одбрана за да ја задоволи побарувачката за сопствените вооружени сили и да се заштити од Северна Кореја. Од руската инвазија, добавувачите на оружје, како што се Соединетите држави, се соочуваат со голем недостаток на производство на ракетни фрлачи и друго оружје. Германија и другите земји, исто така, се борат да обезбедат доволно тенкови за испраќање во Украина. Клиентите почнаа да бараат на друго место.

Додека земјите во Источна Европа се тркаа за повторно опремување и надградба на нивните војски откако испратија оружје од советската ера во Украина, Јужна Кореја стана примамлива опција. Договорите за полски тенкови и хаубици беа потпишани на крајот на август со водечките јужнокорејски одбранбени производители. Беа потребни нешто повеќе од три месеци за да пристигне првата пратка оружје. Варшава ја ценеше брзината.

  • Кога ќе се добие пратката, се вели дека долго го чекавме овој ден. Со големо задоволство сакам да истакнам дека не го чекавме долго овој ден – изјави полскиот претседател Анджеј Дуда, поздравувајќи го пристигнувањето на пратката на морското пристаниште. Наредбите од Полска беа благодет за владата на претседателот Јун Сук Јеол, кој вети дека неговата земја ќе стане четврти по големина извозник на оружје до 2027 година, по САД, Русија и Франција.

Според Стокхолмскиот меѓународен институт за мировни истражувања, Јужна Кореја беше најбрзо растечки меѓу 25-те најдобри извозници на оружје во светот од 2017 до 2021 година, рангирана на осмото место со удел од 2,8 отсто на глобалниот пазар. Тоа беше пред да потпише договори со Полска, Египет и Обединетите Арапски Емирати минатата година. Hanwha Aerospace, најголемиот јужнокорејски производител на воена опрема, е позафатен од кога било и планира тројно да го зголеми својот производствен капацитет до следната година.

„Треба да додадеме уште две монтажни линии за да ја задоволиме растечката побарувачка“, рече инженерот Hanwhe, Park Sangkyu, мислејќи на нарачките на K9 од Полска и други земји, притоа посочувајќи ги празните делови од салата каде што ќе никнат нови фабрички постројки. Распоредот на гигантската фабрика се прилагодува на нивната конструкција.

Сеул ја осуди инвазијата на Украина, а претседателот Јун вети дека ќе ги заштити вредностите како што се „слободата“ и меѓународниот поредок „заснован на правила“. Сепак, желбата на Јужна Кореја да го зголеми извозот на оружје во средината на војната ги извади на површина проблемите поврзани со нејзината желба за балансирање. Претседателот Владимир Путин ја предупреди Јужна Кореја да не ѝ помага на Украина во воена насока, велејќи дека тоа ќе ги уништи односите меѓу Москва и Сеул и може да ја охрабри Русија да ги продлабочи воените врски со Северна Кореја. Војната во Украина веќе ја приближи Северна Кореја до Русија. Оваа земја отворено ја поддржа инвазијата, а Вашингтон ја обвини дека испраќа артилериски гранати, ракети и друга муниција во Русија.

Кога Сеул се согласи да продаде артилериски гранати за да им помогне на САД да ги надополнат своите резерви, инсистираше на експлицитен услов за контрола на извозот дека „краен корисник“ ќе бидат САД. Тоа правило постои таму со децении за сите глобални договори за оружје, вклучително и договорите со Полска. И покрај тоа, дел од јужнокорејската технологија за оружје веќе стигна до Украина. Имено, полските хаубици Краб испратени во Украина користат јужнокорејска шасија К9. Јужнокорејската агенција за одбранбени набавки одби да коментира дали пратката ги прекршила правилата за извоз.

  • Можно е јужнокорејското оружје да заврши во Украина преку други земји. Прашањето е колку енергично Јужна Кореја би ја спроведувала контролата на извозот во такви случаи – рече Јанг Ук, експерт за оружје во Институтот за политички студии Асан во Сеул.

Кога претседателите Јун и Бајден се сретнаа во Сеул во мај, тие се согласија да соработуваат во синџирот на снабдување на одбранбената индустрија. И додека Јужна Кореја не го произведува оружјето од советската ера, кое најмногу и треба на Украина, многу од нејзините системи за оружје се компатибилни со оружјето на НАТО што се упати кон Украина. Во Ханва, тие се надеваат дека ќе ја споделат својата технологија во артилерија и оклопни возила со САД и ќе помогнат во вооружувањето на НАТО со оружје што Американците повеќе не го произведуваат или не можат да го испорачаат доволно брзо.

  • Соединетите Американски Држави не можат да го произведуваат секое оружје. Геополитиката ја одреди нашата судбина за негување на одбранбената индустрија – изјави Сон Јае Ил, директор на Hanwha Aerospace. – Додека САД произведуваа висококвалитетни оружја како што се носачи на авиони, нуклеарни подморници и најсовремени авиони во ривалство со Русија и Кина, Јужна Кореја се фокусираше на оружје на средно ниво како што се артилерија, оклопни возила и тенкови, и таму акумулираше конкурентни технологии – додаде тој.

Ханва ја снабдува јужнокорејската војска со речиси 1.200 хаубици К9 од доцните 1990-ти, и испорача стотици други во Индија, Турција, Естонија, Финска и Норвешка. Според јужнокорејските аналитичари, хаубиците K9 на Hanwha сочинувале 55 отсто од светскиот пазар за извоз на самоодни хаубици од 2000 до 2021 година.

Огромната полска нарачка ќе ја зголеми таа економија на уште поголеми размери. Романија е уште една членка на НАТО која преговара за купување на јужнокорејски К9. Јужна Кореја ги зајакнува своите договори за извоз на оружје нудејќи трансфер на технологија и олеснување на локалното производство, зајакнувајќи ја домашната одбранбена индустрија на своите клиенти.

Турција го изгради својот главен борбен тенк Алтај и хаубици Т-155 врз основа на јужнокорејски модели. Hanwha гради фабрика во Австралија каде ќе го склопува K9 со локални добавувачи. Повеќето јужнокорејски хаубици што Полска ги купува ќе се произведуваат во Полска со локални партнери. Јужна Кореја знае од прва рака колку моќни можат да бидат таквите стимулации.

Со децении, земјата се бореше да направи сопствено оружје користејќи американско искуство и знаење. Hanwha, порано познат како Korea Explosives, произведуваше динамит кога владата ја назначи како одбранбен изведувач во 1970-тите за производство на гранати, нагазни мини и ракети. Сега произведува радарски системи, авионски мотори, роботи за отстранување бомби, беспилотни борбени возила и противвоздушни пушки. Таа е и партнер во вселенската програма на Јужна Кореја. Како што се вжештува војната во Украина, Ханва цврсто го постави својот нишан на глобалниот пазар, со целосна поддршка на јужнокорејската влада и војска.

Слични објави