Ердоган даде „зелено светло“

од Вести365.МК Ј.Р.

Комисијата за надворешни работи на турскиот парламент денеска го одобри предлог-законот за членство на Финска во НАТО

Сега таа треба да биде одобрена од собранието до 26 март, објави турската телевизија ТРТ.

Протоколот до парламентот го испрати претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, пренесе ТАСС.

На 17 март тој ја објави подготвеноста на Анкара да ја ратификува кандидатурата на Финска за влез во НАТО. Во мај 2022 година, Финска и Шведска поднесоа барање за членство во НАТО, но нивната кандидатура за влез беше веднаш отфрлена од Анкара, која побара од нордиските земји да ги прогласат курдските организации за терористи, да екстрадираат во Турција лица обвинети за терористички активности или помагање и поттикнување државен удар. обид во 2016 година, заедно со укинувањето на ембаргото за оружје за Турција.

Анкара подоцна го ревидираше својот став кон Хелсинки, посочувајќи дека генерално ги почитувала условите од меморандумот за разбирање за борбата против тероризмот потпишан со Финска и Шведска. Турција сè уште има сериозни поплаки против Шведска и наведува дека Стокхолм се уште не е подготвен да влезе во НАТО.

Слични објави