Големи поплави во делови од Австралија, евакуација на населението (ВИДЕО)

од Вести365.МК Ј.Р.

Поплавите во Бурктаун, во заливот Карпентарија, се најлоши досега, со нивоа на реки што ја надминаа фазата на поплава од 6,78 метри измерена во март 2011 година, според Бирото за метеорологија на австралиската влада.

Заедница во северозападниот дел на Квинсленд е без струја, а канализациските системи во градот се загрозени, објави телевизијата ABC, повикувајќи се на соопштение на полицијата во Квинсленд. Не е безбедно да се остане, се вели во соопштението. Според извештајот, околу половина од 150-те жители на оддалечениот град веќе се евакуирани, а погодени се и други области.

Поплавите дојдоа откако во областа во последните 48 часа наврнаа до 65 милиметри дожд. Дополнителни врнежи и грмежи се предвидуваат денеска, иако врнежите главно престануваат во областа, соопшти метеоролошката агенција.

Слични објави