Вучиќ: Србија нема цена

од Вести365.МК | С.З.

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, изјави дека ќе одговори на сите политички и медиумски манипулатори што ја погазиле сопствената држава за трошка власт, откако успешно заврши ги преговорите со косовскиот премиер Аљбин Курти во Брисел. Во својата видеопорака на Инстаграм, тој посочи дека Србија нема цена и дека ќе ги победи манипулаторите. Вечерва, Вучиќ повика граѓаните да го следат неговото обраќање, каде што ќе зборува за сите манипулации, лаги и невистини што ги шират не само тастатура-воините, тајкунските медиуми, туку и РТС, Танјуг и многу други.

Вчера во Брисел, Александар Вучиќ се сретна со косовскиот премиер Аљбин Курти и со еврокомесарот за надворешни работи, Жосеп Борел, и специјалниот пратеник на ЕУ за дијалог, Мирослав Лајчак, за да разговараат за предлогот на ЕУ за нормализација на односите меѓу Косово и Србија. Според предлогот, Србија и Косово меѓусебно ќе развиваат нормални, добрососедски односи засновани на еднакви права, а Србија нема да се противи на членството на Косово во ниту една меѓународна организација. Вучиќ објави дека ги анализира сите случувања во Брисел и ќе зборува за борбата за иднината на Србија во мир и продолжување на инвестициите во земјата, и дека ќе го заштити Уставот на Србија и Косово и Метохија како дел од Србија. На средбата во Брисел, претседателот на Србија, Александар Вучиќ рече дека чека да го види планот за имплементација во врска со претходно постигнатите обврски на Белград и Приштина. Тој ја постави Заедницата на српски општини (ЗСО) на прво место и рече дека Аљбин Курти, косовскиот премиер, дошол на средбата со идеја да се потпише нешто, но дека тоа не било прифатено. Жосеп Борел, шефот на европската дипломатија, изјави дека лидерите на двете страни се согласиле дека не се потребни дополнителни разговори за предлогот на ЕУ за нормализација на односите, туку дополнителни преговори за модалитетите на спроведувањето. Курти изјави дека Косово и Србија го прифатиле предлогот за европскиот договор и побарал да биде потпишан, но дека Вучиќ не прифатил. Руската агенција Тасс оцени дека договорот за патот кон нормализација на односите меѓу Косово и Србија подготвен од ЕУ бара Белград де факто да ја признае независноста на Косово. Габриел Ескобар, пратеникот на Соединетите Американски Држави за Западен Балкан, изјави дека исходот од дијалогот меѓу Србија и Косово сè уште е далеку и дека е потребно многу работа пред да се постигне договор меѓу двете страни.

Слични објави