ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА: Променливо облачно со повремен дожд и слаб ветер

од Вести365.МК | М.Т.

Денеска утринските температури во Македонија се над нулата. Во Охрид и Крушево се измерени 3 степени Целзиусови, во Претор 4, во Берово, Битола, Крива Паланка и Прилеп 5, во Куманово 6, во Виница 7, во Скопје и Дојран 8, во Штип и Гевгелија 9 и во Демир Капија 10 степени.

Врнежи во последните 24 часа се регистрирани на многу места и достигнале до 10 литри на метар квадратен во Пожарање, 6 литри во Скопје-Петровец и Охрид, 5 литри во Куманово и Дебар, 4 литри во Гевгелија, 3 литри во Дојран и Крушево и 2 литри во Битола и Ѓуриште.

Висината на снежната покривка на Попова Шапка изнесува 12 сантиметри.

Според УХМР, во текот на денот во Македонија ќе биде претежно облачно со временски услови кои вклучуваат можни кратки периоди на дожд, особено во попладневните часови и ноќта. Пообилни врнежи се очекуваат во западните делови на земјата. Ветерот ќе биде слаб до умерен, југоисточен. Максималната температура ќе биде во опсег од 8 до 14 степени.

Во Скопје, времето ќе биде претежно облачно со можни кратки периоди на дожд во попладневните часови и вечерта. Ветерот ќе биде слаб до умерен, југоисточен. Максималната температура ќе достигне 12 степени.

Слични објави