Во Чикаго ПОВЕЌЕ УБИСТВА ОТКОЛКУ ЗА ВРЕМЕТО НА АЛ КАПОНЕ

од Вести365.МК Ј.Р.

Стапката на криминал се зголеми што ја чинеа избори градоначалничката Лори Лајтфут – Минатата година беа убиени речиси 700 луѓе. Лори Лајтфут, која го водеше Чикаго во последниве години, загуби на изборите оваа недела и како градоначалник беше казнета за стапката на убиства што ја надминува онаа во времето на Ал Капоне.

Како црна и отворено геј жена, Лори Лајтфут беше омилена меѓу демократските гласачи кои се спротивставија на, како што го нарекоа, вечното владеење на богатите бели хетеросексуалци во Америка.

Оваа Афроамериканка дојде на власт како борец против корупцијата, а во кампањата за реизбор го потсети електоратот дека ја зголеми минималната плата на 15 долари на час. Сепак, мнозинството гласачи не можеле да ги преболат екстремно високите стапки на убиства, вооружени грабежи и кражби на автомобили, пишува „Чикаго трибјун“.

Загубата не е загуба ниту за партијата, бидејќи и двајцата кандидати кои се пласираа во вториот круг на изборите во април се демократи. Минатата година во Чикаго беа убиени речиси 700 луѓе, а пред тоа околу 800 Во екот на ерата на најпознатиот чикашки криминалец Ал Капоне и конфронтацијата на бандите за време на прохибицијата, пренесува АП.

Третиот по големина град во Америка се соочува со највисока стапка на криминал во последните четвртина век. Кога станува збор за убиства, рекордна година за Чикаго била 1970 година, кога биле убиени речиси илјада луѓе. За разлика од претходните години, кога престрелките беа претежно во озлогласените предградија, денес криминалот се пресели во центарот на градот и населените места.

Чикаго има повеќе убиства од кој било друг американски град, иако забележале и голем скок во стапката на убиства. Главно се работи за банди кои се борат за територија каде што ќе продаваат дрога.Во последните две години, сите поголеми американски градови се соочија со скок од 25 отсто во стапката на убиства, силувања и грабежи.

Овој тренд се совпадна со пандемијата на корона вирусот. За убиства, рекордна година беше токму 2021. Некои истражувачи го објаснија тоа со несигурноста што владееше за време на епидемијата. Поради губење на работни места и нестабилност, уште повеќе луѓе се свртеа кон другата страна на законот. Сепак, американската економија закрепна, па финансиските причини повеќе не се земаат како примарни.

Од полицијата велат дека не можат да обвинат еден конкретен фактор за драматичниот број убиства, но во мотивите секогаш е вклучена и дрогата. Во годините кога Америка бележи се повеќе и повеќе престрелки на улица, таа се соочува и со епидемија на смртни случаи поврзани со дрога.

Официјалните податоци покажаа дека повеќе од 85 отсто од жртвите се мажи и дека Афроамериканците имаат 22 пати поголема веројатност да бидат жртви на пукање отколку белците.

Криминалот е значајно политичко прашање во Америка. На чело на големите градови, каде секојдневно се случуваат крвави пресметки, претежно се демократи. Ова е причината зошто Републиканската партија ги обвинува либералите дека се „меки“ кон бандите. Ова е случај и со поранешниот американски претседател Доналд Трамп, кој ги обвини демократските гувернери за „неконтролиран криминал“. Ова секако ќе биде во фокусот на неговата нова кампања за Белата куќа.

Слични објави