„Во Европа дува лош ветер“: Средба на Макрон и Шолц во Германија

од Вести365.МК | М.Т.

Францускиот претседател Емануел Макрон денес ќе се сретне со канцеларот Олаф Шолц. На последниот ден од тридневната државна посета на Германија главни теми на разговор ќе бидат помошта за Украина и зајакнувањето на Европа.

Во центарот на разговорите во Мезеберг, владината резиденција во истоимениот замок, ќе бидат политичките аспекти на француско-германското пријателство, кое во последните две години од владата на Шолц се покажа како проблематично поради несогласувањата околу помошта за Украина и економските врски со САД и Кина.

„Во Европа дува лош ветер, разбудете се“, рече Макрон за време на вчерашната посета на Дрезден, на помалку од два месеци пред европските избори, и предупреди на подемот на крајната десница и опасноста што руската војна во Украина ја претставува за Европа.

Пред средбата со Шолц во Мезеберг, на Макрон ќе му биде доделена Меѓународната Вестфалска награда за мир во Мунстер и ќе одржи говор во присуство на претседателот Франк-Валтер Штајнмаер и претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен.

Првично му беше доделена наградата за преговарање со рускиот претседател Владимир Путин за да се спречи, а потоа и да се запре руската инвазија на Украина во 2022 година, но Макрон оттогаш ги прекина сите контакти со владетелот на Кремљ, додека воената операција продолжува и руските трупи напредуваат Поле.

„Мирот не е капитулација на Украина. Мирот е оној што ќе го изберат Украинците“, рече Макрон во говорот упатен до Русија во понеделникот.

Слични објави