ВИДЕО Ова некогаш бил украински град

од Вести365.МК Ј.Р.

РУСКАТА војска го зазеде градот Маринка.

Новинската агенција АП објави фотографии од Маринка направени со дрон на кои се гледаат слични сцени. Артем Шус, началникот на полицијата во Маринка, рече дека неговиот град е уништен.

„Маринка е целосно евакуирана, во градот нема никој освен војници. Нема начин цивилното население да живее таму. Руските сили намерно ги срамнуваат урнатините на градот за да ги уништат сите засолништа, без разлика дали се работи за цивилно засолниште или воен објект. Уништуваат сè бидејќи не можат да ги победат нашите трупи со нивната тактика. Затоа уништуваат сè живо“, изјави Шус за АП.

Сега украинската армија објави ново видео од Маринка. Додека непознатиот автор снима, во непосредна близина паѓа проектил.

https://www.index.hr/vijesti/clanak/video-ovo-je-nekad-bio-ukrajinski-grad/2444287.aspx#brid_cp_Brid_78183644

Слични објави