Бомбаш самоубиец уби девет полицајци во Пакистан

од Вести365.МК Ј.Р.

Бомбаш самоубиец денеска удри со својот мотор во полициски камион во југозападен Пакистан, при што загинаа девет полицајци, изјави портпаролот на полицијата.

Портпаролот Мехмуд Кан Нотизаи изјави за Ројтерс дека нападот се случил во Сиби, град на околу 160 километри источно од Квета, главниот град на провинцијата Белуџистан. Болницата соопшти дека најмалку седум полицајци биле ранети во нападот, последен во серијата напади врз полицијата во Пакистан.

Ниту една група не презеде одговорност за нападот. Етничките герилци се борат против владата со децении и ја обвинуваат за експлоатација на ресурсите на покраината – гас и минерали.

Слични објави