Блинкен: Нема докази дека Путин е подготвен за мировни преговори

од Вести365.МК Ј.Р.

За време на денешната посета на Узбекистан, американскиот државен секретар Антони Блинкен рече дека администрацијата на Бајден видела „нула докази дека рускиот претседател Путин е подготвен да се вклучи во сериозни мировни преговори“.

Претходно и Кина и Белорусија, која е близок сојузник на Русија, повикаа на почеток на преговорите.

„Напротив, сите докази укажуваат во спротивна насока“, рече Блинкен.

„Вистинското прашање е дали Русија ќе достигне точка каде што е навистина подготвена да ја прекине својата агресија“, додаде тој.

Соединетите Американски Држави и нивните сојузници во Европа инсистираат на тоа дека нивната главна цел засега е да ја зголемат воената помош за Украина за таа да може да ја врати својата територија и да биде во подобра позиција доколку на крајот започнат значајни преговори.

„Само тогаш ќе има шанса за праведен и траен мир“, рече Блинкен.

Слични објави