„Битка“ меѓу Ѓукановиќ и Милатовиќ во второит круг на претседателските избори во Црна Гора

од Вести365.МК Ј.Р.

Досегашниот шеф на државата и кандидат на ДПС, Мило Ѓукановиќ и Јаков Милатовиќ, кандидат на Движењето „Европа сега“, освоија најмногу гласови на претседателските избори во Црна Гора и ќе се соочат во вториот изборен круг што ќе се одржи на 2 април.

Според првичните резултати соопштени во Подгорица, Ѓукановиќ освоил 35,3 отсто од гласовите, а Јаков Милатовиќ 28,9 отсто. Андрија Мандиќ од Демократски фронт е трет со 19 отсто, за Алекса Бечиќ од Демократска Црна Гора гласале 11,3 отсто. Во вториот круг одат двајцата кандидати кои освоиле најголем број гласови. еве кратка анализа на состојбата во Црна Гора..

Иако претседателството е главно церемонијално во Црна Гора, гласањето се смета за клучен показател за расположението на народот пред парламентарните избори закажани за 11 јуни. Ѓукановиќ ги прикажа претседателските избори како избор помеѓу независна Црна Гора и земја контролирана од соседните Србија и Русија.

Политичкиот хаос и застојот на реформите во земјата која долго време се сметаше за следна на линијата за членство во ЕУ ги вознемири претставниците на САД и ЕУ кои стравуваат дека Русија би можела да се обиде да предизвика проблеми на Балканот за да го оттргне вниманието од војната во Украина.

Шестотини и дваесет илјади граѓани на Црна Гора остануваат длабоко поделени меѓу поддржувачите на политиката на Ѓукановиќ и оние кои се сметаат себеси за Срби и сакаат Црна Гора да се здружи со Србија и со словенска Русија. Мандиќ од партијата „Народен фронт“, кој беше обвинет дека е дел од обидот за државен удар организиран од Русија во 2016 година, се обиде да се претстави како личност која помирува за време на кампањата, велејќи дека негова главна цел како претседател ќе биде да го премости црногорскиот јаз.

Слични објави