Ахмети на митингот во Чаир порача дека е горд на тимот од министри во Владата

од Вести365.МК | Е.Д.

Демократската унија за интеграција соопшти дека на вечерашниов митинг во Чаир наишле на исклучително голем прием од активисти на ДУИ. Пред присутните говори одржаа претседателот на Собранието, Џафери, првиот вицепремиер Груби, министерот за надворешни работи Османи, како и генералниот секретар на ДУИ, Фатон Ахмети.

Во целост го пренесуваме соопштението кое доцна вечерва стигна од партијата.

Али Ахмети – претседател на ДУИ

Сакам вечерва да споделам радост со сите вас за историското достигнување што Косово го постигна на 18 март во Охрид, отворајќи ги патиштата за членство во меѓународните институции од ЕУ, НАТО до ОН. Ова е договорот кој го обезбедува сигурниот пат на Косово, затоа честитки до премиерот на Косово, Албин Курти и целиот народ, бидејќи Косово имаше легитимитет, но сега Косово има легитимитет, суверенитет и е суверена држава. Затоа ви посакувам добра работа. 20 години работевме луѓето да бидат заедно, така што вечерва застанав и во Чаир како продолжение на средбите што ги имав од Полог до Скопје. Во последно време пропуштате многу забава, но не сакам да се враќам! Ги почитувам одлуките на мнозинството партиски тела, но не можам да излезам од патот густ со крв и вредности, затоа посебен поздрав одам до моите соборци и семејствата на мачениците. Нашата мисија започна за обединување, да им го дадеме на Албанците тоа што историски го заслужиле, слобода, правда, еднаквост, бидејќи слободниот говор и мисла без граници е анархија! Јас, Талат Џафери и сите како нас, мора да работиме да го трасираме овој пат и да го направиме просперитетен за новите генерации бидејќи времињата се сменија. Денеска се бара образование, квалитет и професионализам, затоа сум многу горд на тимот што го има ДУИ во владата, а оваа гордост се зголемува кога добивам комплименти од меѓународни претставници за тоа колку добар имиџ имаме. Сите тие професионални кадри треба да ги поддржиме да ги покажат своите вештини, а не да ја задушиме ДУИ, затоа што имаме 100 илјади до 152 илјади гласачи овде и во следните 20 години… Отворете ги рацете и прифатете ја младите, прифатете ја иднината, затоа што не можеме да бидеме дел од Европа без квалитетен и стручен кадар. Во 2001 година ми рекоа, што ти требаат Арбен Џафери и Имер Имери, НЕ, ни требаа затоа што ни требаше сојуз и единство повеќе од кога било. Се надминавме себеси по многу прашања, бидејќи единството ве прави важен, затоа што имаме морална и национална одговорност Албанците да бидат таму каде што заслужуваат. Не доаѓаме од канцеларии или телевизиски екрани, туку од војски и војни, за да урнеме стар систем и да воспоставиме систем на еднаквост. Никој не треба да се плаши од фронтот на ДУИ. Зборував со многу политички лидери, ви кажав да ги оставите на страна гневот и незадоволството, но да се обединиме и да ја направиме оваа земја Европа, бидејќи членството на нашата земја во ЕУ е најголемата услуга што можеме да им ја направиме на албанските семејства со запирање на емиграцијата. Патот кон ЕУ не се запира со пропаганда, затоа Артан, ние не сме воз туку незапирлив ураган, не дозволувајте ураганот да ве прегази, рече Ахмети.

Талат Џафери – претседател на Собранието

Денеска се сеќаваме на заветот на оние кои се бореа во 2001 година, оние кои ги дадоа своите животи во 2001 година. Нема да зборувам многу, но ќе спомнам едно прашање, ни рекоа држете ги рацете подалеку од казината. Имаме раце надвор од тие работи, но правиме се што е можно тие казина да се оддалечат од населбите и местата каде што се учи, не зборуваме, туку со закон ги спроведуваме итните барања на граѓаните. Мисијата што ја презедовме ќе ја извршиме до крај, бидејќи не се занимаваме со клевети и празни зборови, туку ја остваруваме и спроведуваме, оцени Џафери.

Артан Груби – прв вицепремиер

Добредојдовте во населбата на младичот. Овој младич на ова маало, пред две години се јавивме да гласаме за кандидатот предложен од Али Ахмети, затоа што го поделивме умот да бидеме тешки како куршуми и победивме. Овде сме вечерва затоа што ни треба помирување и обединување, а не поделба и скараност. Раката ми останува подадена, затоа што немам огорченост или гнев, навикнати сме да бидеме заедно затоа што така сака времето и тоа е вистинскиот момент. Сите заедно ги згуснуваме патиштата на ДУИ за интересите на нацијата, а не на поединецот, затоа што ДУИ е на сите, а не на малкумина. Чаир не е леб, Чаир и Скопје се на Али Ахмети. Само слабите се плашат од конкуренцијата. Ништо не започнало и нема да заврши ниту со мене, ниту со некој друг, само духот на Али АхметИ треба да биде вечен затоа што е најдобро за Албанците. ДУИ ја инспирираше секоја генерација, па ние веќе не го спуштаме нивото, туку се натпреваруваме за повисоки нивоа. Да работиме, не биди заложник во туѓи раце! Ги поделивме административците, им ги признавме дипломите, го имплементиравме албанскиот јазик, се регистрираа, се основаа албански институции, ја надминавме кризата со Ковид и енергетската криза, платите се зголемија, а невработеноста се намали, прецизно го реализиравме државниот буџет, издвоивме рекордни средства за Коридорот 8 и патот од Блаце и многу други инвестиции. Ниту еден проект не заглавува поради владини процедури, напротив инвестираме во албански средини! Ќе бидат отстранети и казината на 500 метри од училиштата и џамиите. Не можам да останам без да спомнам еден епски момент, имаше скептицизам дека Коридорот 8 нема да се гради, но договорот е потпишан за најголемиот инфраструктурен проект од независна Македонија, затоа што се приклучуваме на Косово и Албанија. Она што го правиме денес не дефинира денес, утре и иднина, затоа сакаме да се потсетиме дека застанавме покрај последниот преродбеник на нашиот народ, Али Ахмети. На видеото видовме тунел со светлина на крајот, обично светлината симболизира надеж, но јас би рекол: На возот не може да му се застане на пат, изјави Груби.

Фатон Ахмети – генерален секретар на ДУИ

Внимателно ги следев сите состаноци на локалните совети, затоа вечерва ви честитам што го организиравте овој собир. Од тука ја даваме пораката дека стоиме зад последниот преродбеник, визионерот Али Ахмети. Овој процес е клучен за земјата, сега и во иднина, да ги усогласиме нашите позиции со стандардите на ЕУ. Кога скептиците ги негираа нашите напори за членство во НАТО, ние победивме. Сега е мисијата на ЕУ, уште добро зборуваат, но повторно ќе победиме, од оваа сала вечерва ви порачуваме дека Али Ахмети никогаш зад себе не оставил отворени рани и недовршени работи. ДУИ отсекогаш била одговорна за работите со кои раководела, така што секогаш сме биле успешни. Мудроста и умот на нашиот лидер секогаш служат на националната кауза, ние имаме среќа да учиме од Али Ахмети, многу генерации се израснати и професионализирани со неговиот труд и можност. Ова е Али Ахмети, тој што го трасира патот за новите генерации, рече Фатон Ахмети.

Бујар Османи – министер за надворешни работи

Денеска се разбудив со една убава порака: Честитки за работата во Охрид, пренесувајќи му на господинот Ахмети дека без вас не се завршува работа! Затоа многу ви благодарам што бевте овде вечерва и што бевте толку многу, што се собравте за нашата гордост, за лидерот Али Ахмети. Благодарен сум му на господинот Ахмети за довербата што ми ја даде да бидам координатор на оваа активност. Секој жител на Чаир ја почувствува топлата рака на Али Ахмети, инвестираше во образованието, обука на кадри кои не прават горди, па ви благодариме Али Ахмети. Активистите од Чаир се лојални на вашите политики и мисии, визионерски политики кои секогаш триумфираат. Али Ахмети не се грижи за насловите на весниците туку за судбината на Албанците и денес и утре. Мобилизирани сме еден по еден, ентузијасти сме за нашата партија. Охридската сабота беше ден на гордост, видов колку сум горд што сум со Али Ахмети, поради фактот што Охрид е избран за дијалог и договор каде ќе се прифати државјанството на Косово, договор со посредство на Вашингтон и Брисел. Ние сме водечка земја во ОБСЕ, ние сме во НАТО, ние сме земја на големи договори и ќе бидеме во ЕУ. Самото присуство на Али Ахмети даде тежина на саботата, кога тој и порача на косовската делегација дека сме со вас во секоја прогресивна одлука за државата. Али Ахмети ги обединува Албанците, како што не обедини во 2001 година за потпишување на Охридскиот договор, сега ги обединува Албанците на фронтот за Европа. Денес луѓето сакаат европски живот, стоки со европски стандарди, со високи плати и супермодерни институции, потенцира Османи.

Слични објави