Захарова им порача на САД: За да го извадите дронот од Црното Море, контактирајте ги „украинските нуркачи“

од Вести365.МК Ј.Р.

Портпаролката на Министерството за надворешни работи на Русија, Марија Захарова, препорача Вашингтон да се обрати до украинска компанија за помош за пронаоѓање на дронот соборен во Црното Море.

Захарова ја коментираше изјавата на координаторот за стратешки комуникации во Советот за национална безбедност на Белата куќа, Џон Кирби, дека не е сигурен дека е можно да се подигнат остатоците од дронот, бидејќи тие се длабоко на дното.

„Џон, земи го телефонскиот број од Њујорк Тајмс за приватната украинска компанија која, според американската пропаганда, го разнесе гасоводот „Северен тек“ многу длабоко во Балтичкото Море. Судејќи според вашите документи, тие се специјалисти за длабоко нуркање. Ќе го извлечат“, изјави портпаролката.

Европската команда на вооружените сили на САД објави дека руски Су-27 се „судрил“ со американски дрон МКу-9 над Црното Море и дека беспилотното летало паднало во меѓународни води. Наводно, рускиот авион Су-27 намерно испуштил гориво на МК-9, поради што пропелерот откажал и дронот паднал во меѓународни води, пренесува Спутник.

Руското Министерство за одбрана подоцна објави дека американскиот дрон MQ-9 Reaper паднал во Црното Море за време на остри маневрирање во меѓународни води во близина на Крим. Беспилотното летало полета во правец на Русија со исклучени транспондери, нарушувајќи ги границите на областа на привремениот режим на искористен воздушен простор воспоставен за спроведување на руска специјална воена операција.

Слични објави