Вархеј и ја честиташе победата на Силјановска Давкова: Да ги забрзаме реформите за придвижување на пристапните преговори

од Вести365.МК | М.Т.

Еврокомесарот за проширување и соседска политика Оливер Вархеј и ја честиташе победата на Гордана Силјановска Давкова на вчерашните претседателски избори.

Честитки за новата претседателка на  Македонија! Со нетрпение очекувам да работиме со претседателката Гордана Силјановска Давкова на забрзување на потребните реформи за да се придвижи напред процесот на пристапни преговори, наведе Вархеји во честитката на платформата Икс.

Силјановска Давкова во одговор на објавата му се заблагодари на Вархеји на честитката, изразувајќи подготвеност за соработка во остварување на „најважниот македонски стратешки проект“.

Ви благодарам многу, господине комесар Оливер Вархеј! Како еден од основачите на Европското движење во Македонија и поранешна Југославија, со нетрпение очекувам да работам со Европската комисија за го завршиме најважниот македонски стратешки проект, истакна Силјановска Давкова.

Слични објави